Köyler için ‘sokağa çıkma yasağı’ teklifi
Yukarı

Köyler için ‘sokağa çıkma yasağı’ teklifi

Çevreciler çok kızgın “köylerde sokağa çıkma yasağı ilan edilsin”

Köyler için ‘sokağa çıkma yasağı’ teklifi
Bu içerik 1214 kez okundu.

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argünağa, son zamanlarda Silvan ilçesi başta olmak üzere özellikle komşu ilçelerde yakılan anızların oluşturduğu hava kirliliği için “İl Hıfzıssıhha Kurulunu göreve çağırıyoruz; anız yangınları için köylerde sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli” çağrısında bulundu. Anız yakanların Btaman’a ciddi zarar verdiğini belirten Argünağa “24 Eylül 2020 Perşembe, saat 04.45; Batman da anız yangınları dumanları kenti sarmış, sağlıklı insanlar bile temiz oksijen alamadıkları için rahatsız durumda. Astım, bronşit, KOAH, kalp, tansiyon vs hastaları perişan. Kent nefes alamıyor. Durum bu kadar ciddi. Fail belli ve duruma hala ciddi müdahale edilmiyor.

İçimizdeki kimi beyinsiz, alçak, vicdansız ve imansızlara dokunulmuyor. Devlet kolluk kuvvetleri ile alana inmeli, acilen yangını söndürmeli ve anızların olduğu köylerde sokağa çıkma yasağı uygulamalıdır. Köylerin çevresinde askerler nöbet tutarak, tarlalara giriş ve çıkışları engellemelidir. İl Hıfzıssıhha Kurulu bu kararı almalıdır. Bu karar hemen alınıp uygulanmalıdır. Batman çevre gönüllüleri derneği olarak önerimizdir. 

Üreten, alın teri dökerek ülke ve kent ekonomisine artı değer kazandıran köylülerimiz, çiftçilerimiz baş tacımızdır. Tepkimiz; sorumsuzca davranarak şu pandemi zamanında temiz oksijene muhtaç 500 bin insanın sağlığını tehlikeye atan, milyarlarca hayvanı cayır cayır yakan kendini bilmezleredir.

Batman'da yüz binlerce insan anız kâbusu yaşarken, ilimizin iktidar ve muhalefet beş Milletvekilinin bu konuda bir açıklama yapmamaları, halkın arasında bulunmamaları kabul edilemez. Sayın Milletvekillerimizi duman altında kalan halkımızın yanında görmek istiyoruz. Durumun ciddiyeti hakkında bilgilendirilmemişlerse, bu parti yöneticilerinin eksikliğidir. Ayrıca Valimizin çabaları, iki kez Bismil programları, kamuoyuna verdikleri mesajlarına rağmen bir kez olsun anızlar konusunda basına ve kamuoyuna, çiftçilere ve köylülerine bir açıklama yapma zahmeti bile göstermeyen Diyarbakır valisinin görevden alınması için gerekli girişimlerde bulunmaları için de, bu kentin başta seçilmiş tüm Milletvekili, siyasi parti ve STK temsilcilerini de sorumluluk almaya davet ediyoruz…

Sayın Cumhurbaşkanımız durumdan haberdar edilmelidir.  Halk sağlığı tehlikede, bu gerçek gözler önünde. Bu nedenle itfaiyeler yetersiz kalıyorsa, köylerdeki yangınları söndürmek için- pandemi kuralları çerçevesinde-halkımız ve gönüllülerimizi tarlalara götürmeye, bunun için harekete geçmeye dernek olarak hazırız. Anız yakma ilkelliği artık tarihe karışmalıdır.  Bu sorumsuzluğa seyirci kalmayalım” şeklinde açıklama yaptı.

Etiketler: batman anız batman çevre gönüllüleri derneği hasan argünağa silvan'da anız batman boğuluyor
Sende Yorumla...

2020 Batman Gazetesi Inc. Tüm hakları saklıdır.