HDP’Lİ İPEKYÜZ, GELİR DAĞILIMINI SORDU
Yukarı

HDP’Lİ İPEKYÜZ, GELİR DAĞILIMINI SORDU

HDP Batman Milletvekili Dr. Necdet İpekyüz, TÜİK İl Bazlı Gayri Safi Milli Hasıla (GSYH) bilgileri ile ilgili soru önergesi verdi.

HDP’Lİ İPEKYÜZ, GELİR DAĞILIMINI SORDU
Bu içerik 306 kez okundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a soru önergesi veren HDP’li vekil İpekyüz, işsizliğin en çok bölge illerinde olduğunu söyledi. Türkiye ekonomisinin, yüksek işsizlik, enflasyon/hayat pahalılığı, yoksulluk, dışa bağımlılık ve cari açık gibi birçok yapısal problemin yanı sıra bölgesel eşitsizliklerin ve adaletsizliklerin derinden yaşandığı bir yapıya sahip olduğunu iddia eden İpekyüz, resmi istatistiklere göre, bölge illerinin ekonomik gelişkinlik göstergeleri açısından en geri sıralarda yer aldığını söyledi. Bölgedeki kentlerin büyük bir kısmı düşük yatırım oranları, ticari faaliyetlerin kısıtlı olması, yetersiz gelir, istihdam oranının düşüklüğü, işsizliğin Türkiye ortalamasının çok üzerinde olması gibi temel ekonomik sorunlara sahiptir. Son olarak TÜİK tarafından açıklanan ‘İl Bazında Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’ verileri bu adaletsizliği ve eşitsizliği daha net ortaya koyduğunu sözlerine ekleyen HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, “Bölge bazlı istatistiki veriler incelendiğinde Kürtlerin yoğunlukla yaşadığı iller milli gelirden en az pay alan iller olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin, İstanbul’da yaşayan bir vatandaş Ağrı’da yaşayan bir vatandaşın 5 katından fazla gelir elde etmektedir. TÜİK tarafından açıklanan ‘İl Bazında Gayrisafi Yurt İçi Hasıla-2019’ verilerine göre Gayrisafi Yurt İçi Hasıla’dan (GSYH) en yüksek payı %30,7 ile İstanbul almıştır. İl düzeyinde cari fiyatlarla GSYH hesaplamalarına göre; 2019 yılında İstanbul 1 trilyon 327 milyar 452 milyon TL ile en yüksek GSYH'ye ulaşmış ve toplam GSYH'den % 30,7 pay almıştır. İstanbul'u, 395 milyar 731 milyon TL ve %9,2 pay ile Ankara, 263 milyar 38 milyon TL ve % 6,1 pay ile İzmir izlemiştir. GSYH'den en yüksek payı alan ilk beş il, 2019 yılında toplam GSYH'nin % 53,7'sini oluşturmuştur. İstanbul dahil ilk 5 ilin oranları böyle iken vekili olduğum Batman'ın payı %0,32 seviyesinde kalmıştır. Bu istatistik, milli gelirin dengeli dağıtılmadığının önemli bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

“BATMAN EN DÜŞÜK PAYI ALIYOR”

Milli gelir refah göstergesi olarak kabul edildiğinden, kişi başına düşen gelir miktarının aynı zamanda yaşam kalitesini de gösterdiğini belirten HDP Milletvekili İpekyüz, “İl bazında kişi başına GSYH’de; İstanbul 86 bin 798 TL ile ilk sırada yer alırken, onu 81 bin 228 TL ile Kocaeli ve 71 bin 27 TL ile Ankara izlemektedir. Son üç sırada ise; 18 bin 708 TL ile Van, 17 bin 465 TL ile Şanlıurfa ve 16 bin 727 TL ile Ağrı gibi illeri yer almaktadır.  Batman ise 23 bin 399 TL ile milli gelirden en düşük pay alan iller arasında yer almaktadır. Batman TL bazında, 2018 yılında, 20 bin 786 TL’den 2019 yılında 23 bin 399 TL’ye yükselmiş olsa da dolar bazında kişi başına geliri, 289 dolar azalarak, 4409 dolardan 4120 dolara düşmüştür. Bunlara ek olarak son yıllardaki dağılımlara baktığımızda en düşük gelirin Mardin, Batman, Şırnak, Siirt illerini kapsayan (TRC3 kategorisinde değerlendirilen) İBBS 2. Düzey bölgesinde gerçekleştiği altı çizilmesi gereken bir gerçektir'' şeklinde konuştu. 

Etiketler: hdp hdp necdet ipekyüz dr.necdet ipekyüz soru önergesi hdp batman ilütfi elvan İl Bazında Gayrisafi Yurt İçi Hasıla gsyh
Sende Yorumla...