Hilal Mahallesinin eksiklikleri saymakla bitmiyor!
Yukarı

Hilal Mahallesinin eksiklikleri saymakla bitmiyor!

Hilal Mahallesinin eksiklikleri saymakla bitmiyor!
Bu içerik 1227 kez okundu.

Yoğun ilgi gören mahalle röportajlarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Bu konuda bu haftaki konuğumuz kentin en eski mahallerinden biri olan Hilal Mahallesi Muhtarı Resul Karakuş. Eski olmasına rağmen zamanında plansız yapılanma nedeniyle günümüzde birçok sorunu içerisinde barındıran Hilal Mahallesi’nde vatandaşlar adına sorunları anlatan Muhtar Karakuş, okul, park, altyapı ve internet sorununun hat safhada olduğunu ifade etti.

Mahallenin imar ile birlikte yeni bir yapılanma içerisinde de olduğunu belirten Karakuş, mahalleye özellikle minibüs ve belediye servislerinin arttırılmasını istedi. Ayrıca günümüzde artık mahalle içerisinde kalan buğday pazarı ve ağır tonajlı araçlar için Vali Hulusi Şahin,e seslenen mahalle muhtarı, bu noktaların şehir dışına taşınmasını talep etti.

KENDİNİZDEN KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?

Sason Karameşe köyünde dünyaya geldim.1984 Yılında Batman’a taşındım. 33 yıldır muhtarlık yaptığım Hilal Mahallesi’nde ikamet ediyorum.

NEDEN MUHTAR OLMAK İSTEDİNİZ?

Mahallenin en eskilerinden biriyim. Aynı şekilde mahallemi de çok seviyorum ve bu sevgimi hizmete dökmek istedim. Mahalle sakinlerinin de olumlu yönde tepkilerini görünce, aday olamaya karar verdim. Muhtar olmamın tek nedeni, sadece mahalleme hizmet edip eksikliklerini gidermekti.

MAHALLENİZDEN KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?

Mahallemiz Batman’ın en eski mahallerinden biri. Maalesef buna rağmen birçok sosyal proje ve hizmetten mahrum kalmış durumda.  Bu nedenler birçok eksikliği gidermek için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Bu konuda süre yetkililerle iletişime geçerek sorunlara hızlı bir şekilde çözüm bulmaya çalışıyorum.

MUHTAR OLMADAN ÖNCE HANGİ PROJELERİNİZ VARDI, HANGİLERİNİ HAYATA GEÇİRDİNİZ?

Yukarıda da belirttiğim gibi mahallemiz eski olmasına rağmen hizmet yönünden maalesef çok geride kalmış. Birçok sorunumuz var, örneğin; okul, sağlık ocağı, altyapı, çocuklar için eğitim ve oyun alanı, taziye evi, cami, doğal gaz ve son dönemlerde en çok ihtiyaç duyulan interneti hizmeti en büyük sorunlarımız. Anlayacağınız her şeyden önce temel diyebileceğimiz bu problemleri çözmek için projeler hazırladık ve bu konuda yetkililer iletişimlerimiz devam ediyor. Şuan için altyapı sorunlarını büyük ölçüde çözdük. Sokaklarımızın da bir kısmını yeniledik, bir kısmını da onardık. Projelerim arasında yer alan cami ve taziye evi yapımına da başladık ve kaba inşaatını bitirmek üzereyiz. İnşaat için de hayırseverlerin desteğine ihtiyacımız olduğunu özellikle belirtmek istiyorum. Ayrıca, 7 yıllık muhtarlık sürecimde de 3 adet parkımızı tamamlamayı başardık.

MAHALLENİZDE KAÇ ESNAF BULUNUYOR, SORUNLARI NELERDİR?

Mahallemiz kentin işlek noktalarına uzak kaldığı için insan sirkülasyonunun az olduğu bir bölgedeyiz. Bu nedenle temel ihtiyaçlar için esnaflarımız faaliyet gösteriyor. Şuanda da sebze ve meyve halindeki esnaflarımızı saymazsak, 50 civarında faaliyet gösteren işletme bulunuyor. Günümüzde tüm esnafların sorunu ortak diyebiliriz. Çünkü pandemi tüm dünyayı olduğu gibi mahallemizi ve esnaflarımızı da ciddi bir biçimde etkiledi.

MAHALLENİZ İÇİN İSTEĞİNİZ NELERDİR?

Ben 1984 yılında Batman’a geldiğimde, o tarihte benim köyümde sağlık ocağı ve ilkokul vardı. 36 yıl geçmesine rağmen Hilal Mahallesinde halen okul, sağlık ocağı ve benzer birçok şeyden mahrum kalmışız. Ben Cumhurbaşkanımız dahil olmak üzere birçok üst düzey yetkiliye meramımızı anlatan dilekçeler de yazdım ve buna mahalle sakinlerimizden topladığımız imzaları da ekledim ama maalesef sonuç alamadık. 2017 yılında da Milli Eğitim Bakanlığında Kamulaştırma Daire Başkanlığına dilekçeyi kendi ellerimle teslim ettim ve halen gerçekleşmesi için bekliyoruz. Akabinde Sayın Valimiz Hulusi Şahin’in mahallemizde yaptığı halkın buluşmasında sorunları ilettik. Okul için kendisi de duyarlılık gösterdi ve bu konuda arsa bulma ve etüt çalışmalarımız sürüyor. Sayın Valimizden bir randevu daha talep ettik, inşallah mahallemizin bu kanayan yarasını çözmek için var gücümüzle çalışacağız. Ayrıca cami ve taziye inşaatı içinde sayın valimiz destek vereceğini belirtmişti, bu konuda da güzel gelişmeler bekliyoruz. Sayın valimizin de duyarlılığından dolayı kendi ve mahallelim adına kendisine teşekkür ediyorum.

VATANDAŞLARIN GÜNLÜK HAYATTAKİ EN BÜYÜK SORUNU NEDİR?

Malumunuz mahallemiz imara açıldı ve hızla yeni binalar yapıldı. Özellikle otogar ve hal civarında yaşayan nüfusumuz giderek artıyor. Ancak günlük hayattaki en büyük sıkıntımız maalesef minibüs ve belediye otobüslerinin yetersiz olması. Bu konuda hem belediyemizden hem de minibüsçüler odasında çözüm bekliyoruz. Öte yandan yine sayın valimize seslenmek isityorum. Yeni imara açılan ve hızla modern bir görüntü kazanmaya başlayan mahallemizde halen buğday pazarı ve ağır tonajlı yük kamyonlarının yerini bulunuyor. Türkiye’nin birçok ilinde bu iki hizmet için şehir dışındaki bölgeler tercih ediliyor, bizde ise durum tam tersi. Bu konuda sayın valimizden destek bekliyoruz. Buğday pazarı ve ağır tonajlı kamyonların şehir dışında belirlenen bir yere alınmasını ve mevcut yerlerinin de halka fayda sağlayacak; okul, millet parkı veya benzer bir alana dönüştürülmesini talep ediyoruz.

Etiketler: BATMAN HİLAL MAHALLESİ RÖPORTAJ
Sende Yorumla...