“MUHTAR SAĞLIKLI İLETİŞİM KANALIDIR”
Yukarı

“MUHTAR SAĞLIKLI İLETİŞİM KANALIDIR”

35 bine aşkın nüfusluyla Batman’ın en büyük mahallesi olma özelliğini taşıyan ve ilimizin önemli kamu binalarını içerisinde barındıran Kültür Mahallesi’nin genç muhtarı İlyas Tezdiğ, bu haftaki röportajımızın konuğu oldu.

“MUHTAR SAĞLIKLI İLETİŞİM KANALIDIR”
Bu içerik 904 kez okundu.

Hayata genç yaşta atılan, girişimci ruhuyla mahalle halkının dikkatini geçen İlyas Tezdiğ, çocukluğunun geçtiği mahallenin muhtarlık koltuğuna genç yaşta oturdu. Mahallenin daha iyi noktalara ulaşması için mücadele eden Tezdiğ, “Muhtar, bir yandan vatandaş ile devlet kurumları arasında bir köprü, diğer yandan da mahallenin kendi içinde sağlıklı iletişim kanalıdır.” sözüyle yol haritalarını çizdiğini ifade ediyor.  2 senedir muhtarlık görevi yürüten genç muhtar, bir önceki seçimi de kazanmış olmasına rağmen askerlik şartına takılmıştı. Buna rağmen 2019 seçimlerine çok sıkı hazırlanan Tezdiğ, daha önce hak ettiği koltuğa bu kez gönül rahatlığıyla oturmayı başarmıştı.  Şimdi; kentin en işlek, en ferah ve en kalabalık mahallelerinden birini yönetmenin nasıl olduğunu genç muhtarımızdan öğrenelim…

KENDİNİZDEN KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?  

1985 yılında Batman’da doğdum. Daha küçük yaşlardayken babam hakkın rahmetine kavuştu. Babamı kaybedince çocuk yaşlardan itibaren çeşitli işlerde çalıştım. Çocukluğumdan beridir iş hayatı içerisindeyim. 13 yaşımdan beri yaşadığımız Kültür Mahallesinde, mahalleliyle her zaman yakın diyalogda oldum. Yıllardır çeşitli işlerin yanı sıra yoğunlukla emlakçılık yapıyorum. Evliyim ve bir kızım var.

NEDEN MUHTAR OLMAYI İSTEDİNİZ? 

Aslında muhtar olmamı istediler. Çocukluğumdan beridir yaşadığımız mahallede, insanların teveccühü ile muhtar olmam istendi. Mahalleliyle güzel ve yakın bir ilişkim oldu. Mahallede onlarla olan diyaloğumun ortaya çıkardığı bir sonuçtur muhtarlığım. İki dönemdir muhtarlığı mahallelinin takdiriyle yüksek bir oyla kazanıyorum. İlk dönem muhtarlığı kazanıp mazbatamı almama rağmen maalesef öğrenci olduğum için ve askerliğimi yapmamış olduğumdan sebeple mazbatam elimden alındı. Akabinde askerliğimi yapıp döndükten sonra tekrar seçime girdim ve yine yüksek ve farklı bir oyla seçimi kazandım.

MUHTARIN GÖREVLERİ NELERDİR?           

Muhtarın görevi, mahallelinin sorun ve ihtiyaçlarını yerinde takip edip dillendirmek, gerekli mercilere en hızlı şekilde iletmektir. Mahallelinin sesi olmaktır. Gerektiğinde inadı olmaktır ki, ertelenen unutulan sümen altı edilen ihtiyaçları ve çözümleri hayata geçirebilsin. Bazen de kurumların talep ve beklentilerini mahalleye duyurmak gerektiğinde aracı olmaktır. Muhtar bir yandan vatandaş ile devlet kurumları arasında bir köprü, diğer yandan mahallenin kendi içinde sağlıklı iletişim kanalıdır. Muhtarlık binamız da taleplerimiz sonucunda şuan yapım aşamasında olup en kısa zamanda bize teslim edilecektir.

MAHALLENİZDEN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?  

Kültür Mahallesi gerek barındırdığı kurumları, gerekse de konumu itibariyle Batman’ın merkezi diyebileceğimiz en büyük mahallesidir. Taşıdığı dinamizm ve ticari devinimle büyük bir enerji potansiyeli olan bir mahalledir. Güvenliği üst düzeyde, eğitim düzeyi yüksek ve genç bir nüfusa sahip bir mahalledir. Batman’ın iş ve ticaret hacmi en yüksek mahallesidir. Her gün mutlaka işinizin düştüğü yolunuzun geçtiği Batman’ın en düzenli mahallesidir.

MUHTAR SEÇİLMEDEN ÖNCE PROJELERİNİZ NELERDİ VE HANGİLERİNİ HAYATA GEÇİRDİNİZ? 

Daha önce de söylediğim gibi mahalleli sağ olsun muhtarlığı önüme koyup onları temsil etmemi istediğinde birçok hedefi de beraberinde önüme koydu. Evet, kendimin de çeşitli hedefleri olmakla birlikte, mahallenin hedeflerini hepsinin önüne koydum. Bunlar neler derseniz; Mahallede güvenlik ve düzeni daha ileriye götürmek. Temizlik, altyapı, yol ve benzeri belediyecilik hizmetlerini arttırmak, okulların yanı sıra, cami, taziyeevi park ve benzeri sosyal anlamda kimi ihtiyaçların karşılanması, ya da iyileştirilmesi ve benzeri sosyal donatıların artırılarak çeşitlendirilmesidir. Çok şükür kısa bir zamanda anlamlı ve ciddi ölçekte kimi hedeflerimize ulaştık. Sayın valimizin başlatmış olduğu mahalle buluşmaları ile mahallemiz valimiz ile bir araya gelerek sorunlar, talepler ve öneriler yerinde dinlenildi. Mahallemizde eksik olan lise taleplerimiz sonucunda bir lise kazandırdık, yıllardır yıkılmış olan okulun yerine yeni okul yapılması sözünü aldık, mahallemizin yeşil alanlarının düzenlemesi ve yeni yüzlerce ağaç dikilmesini gerçekleştirdik, mahallemize muhtarlık ofisi kazandırdık, daha temiz bir mahalle için mahallemizin ana caddelerine çöp kovaları koydurduk. Kaldırım çalışmalarımız devam ediyor. Mahalledeki kapalı sokaklar açıldı, asfaltlandı ve çukurlar yama ile kapatıldı. Kültür için hizmete devam sloganıyla, hizmetlerimiz aksamadan devam edecek inşallah.

MAHALLENİZDE KAÇ ESNAF VAR VE SIKINTILARI NELERDİR?

2 bin den fazla esnafın olduğu mahallede maalesef ki coronavirüs salgınıyla ciddi ekonomik bir darboğaz oluştu. Esnaf can çekişiyor dersem yeridir. Kısıtlamalar ve yasaklar iş hacmini çok ciddi oranda daralttı. Birçok esnaf, kirasını personel maaşını ödemekte güçlük çekiyor. Esnafın umudu biran evvel sağlıkla bu süreçten sıyrılıp eski normallere ve eski iş hacmine kavuşmaktır. Ümit ediyoruz ki hafta başında alınan yeni normalleşme kararıyla birlikte, bir nebze olsun esnafımız rahatlar.

RESMÎ KURUMLARDA HERHANGİ BİR SIKINTI YAŞIYOR MUSUNUZ?

Resmi kurumların çoğu mahallemizde bulunduğu için iletişim konusunda herhangi bir sorunumuz yok. Birçok talebimize hızlı ve olumlu bir şekilde dönüyor. Bizi destekliyorlar.

MAHALLENİZDE KORONA SÜRECİ NASIL GEÇİYOR?     

Mahalleli coronavirüse karşı güçlü ve uyumlu bir mücadele verdi. Bu mücadele sayesinde güçlü bir şekilde mücadeleye devam ediyoruz. Sayılan tedbirlerin çoğunu mahalleli olarak hayata geçirdiğimizi söyleyebilirim. Tedbirlere uyum sağlamak konusunda Kültür Mahallesi Batman’ın örnek mahallelerinden biridir. Kaybettiklerimiz oldu elbette, buradan kendilerine Allahtan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum

MAHALLEDE EN BÜYÜK EKSİKLİK NEDİR, NELER YAPIYORSUNUZ?           

Mahallemizde en büyük eksiklik bana göre bir lisenin olmamasıydı. Bunun için yapmış olduğumuz çalışmalar sonuç verdi ve mahallemizde özel eğitim veren bir okulun bazı sebeplerden dolayı kapanması ve bankaya geçmesi ve sonra satışa çıkarılması ile aylar önce bu okulun mahallemize hibe edilmesi hususunda yapmış olduğumuz başvurular olumlu sonuçlanmış ve mahallemize hibe edilmiştir. Bu hususta emeği geçen herkese tekrar teşekkür etmek isterim.  

SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Halkımızın bize verdiği bu teveccühten dolayı görevimizi en güzel bir şekilde ifa etmek ve sadece mahallemiz değil, tüm Batmanımıza nasıl daha faydalı olabiliriz diye çalışmaya devam edeceğimin bilinmesini isterim. Batman Gazetesi ekibine de mahallemizin tanıtımına katkı sağladığı için çok teşekkür ederim.

Etiketler:
Sende Yorumla...