Fiyatlar da düştü satışta düştü
Yukarı

Fiyatlar da düştü satışta düştü

Yeni tip Coronavirus (Covid-19) her sektörde olduğu gibi otomobil sektörünü de olumsuz yönde etkiliyor.

Fiyatlar da düştü satışta düştü
Bu içerik 2849 kez okundu.

17 günlük tam kapanmayla birlikte satışları büyük oranda düşen ikinci el araç piyasası durma noktasına geldi. Batman’daki otomobil sektörü temsilcileri, 17 günlük tam kapanma sürecinin işlerini durma noktasına getirdiğini söyledi. Salgından en çok etkilenen sektörlerden birinin de ikinci el otomobil sektörünün olduğunu ifade eden sektör temsilcileri, piyasanın bayramdan sonra tekrar canlanmasını ümit ettiklerini belirtti. Sektör temsilcileri, ikinci el araç fiyatlarının düşmesine rağmen alış ve satışın olmadığını kaydetti.

“SİTE BOMBOŞ HALDE”

17 günlük tam kapanma süreciyle faaliyetlerinin tamamen durma noktasını geldiğini belirten oto galerici esnafı Hamdullah Baz, “Tam kapanma kararından en çok etkilenen sektörlerden biriyiz. Noterler, bankalar ve belli oto ekspertizler açık olmasına rağmen galericiler kapalı. Galerici esnafının umudu bayram öncesiydi, yasakların gelmesiyle bayram öncesi site bomboş halde kimse yok. Şehirlerarası yolculuğun kısıtlı olması ve şehir merkezi kapalı olması işlerimizi durma noktasına getirdi.” diye konuştu.

“BAYRAMDAN ÖNCE GÜZEL BİR SİRKÜLASYONUN OLMASINI BEKLİYORDUK”

Araç fiyatlarının düştüğü dönemde kimsenin araç alamadığını belirten Baz, “İkinci el araç fiyatları düşmüş durumda. Şu an fırsattır, müşterinin tam alma zamanıdır. Bayramdan önce de güzel bir sirkülasyonun olmasını bekliyorduk. Araç fiyatlarının tam rayına geldiği ve değerini bulduğu zamandı. Millet de yasaklardan dolayı artık araç alayım mı almayayım mı tereddüdüne girdi. Umudumuzu bayramdan sonraya bıraktık. İnşallah daha kötü senaryolarla karşılaşmayız.” dedi.

“ORTAMA HER ARABADA 7-8 BİN LİRA FİYAT DÜŞTÜ”

İkinci el araç fiyatının tekrar yükselebileceğini vurgulayan bir diğer oto galerici esnafı Ayetullah Ak ise şunları söyledi: “Salgından dolayı alınan tam kapanma kararının etkisiyle ikinci el araç satışları durmuş durumda. Şehirlerarası seyahatlerin zorunlu hallerin dışında olmaması araç satışlarını olumsuz etkiliyor. İnşallah bayramdan sonra satışlar başlarsa yüzümüz güler. Satış olmadığından dolayı şu anda araç fiyatları ise düşüştedir. Ortama her arabada 7-8 bin lira fiyat düştü. Kiralık araç veremeyen bazı oto kiralama esnafı araçlarını satmak zorunda kalıyor. Bayramdan sonra bu kısıtlamalar devam ederse ikinci el araç fiyatları tekrar yükselir. Bu da en çok vatandaşı mağdur eder.”

Etiketler: batman oto oto galericiler otomobil fiyatları otomotiv batman otomotiv
Sende Yorumla...