KAYMAKAM KOZA ÜRETİM YERLERİNİ GEZDİ
Yukarı

KAYMAKAM KOZA ÜRETİM YERLERİNİ GEZDİ

Batmanın Sason ilçesinde İpekböcekçiliği yapan yurttaşları ziyaret eden İlçe Kaymakamı Samet Serin, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

KAYMAKAM KOZA ÜRETİM YERLERİNİ GEZDİ
Bu içerik 785 kez okundu.

Batman’ın Sason ilçesinde vatandaşların ürettiği ipekböcekçiliği üretimi devam ediyor. İlçe Kaymakamı Samet Serin, İpek Böcekçiliği Yetiştiriciliği projesi kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü desteğiyle Sason merkez Karşıyaka Mahallesinde vatandaşlar tarafından uygulanan çalışmaları yerinde inceledi.  Kaymakam ziyaretine İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Mehmet Gün ve Tarım ve Orman İlçe Müdürü Vekili Eyüp Aktaş eşlik etti.

HER YIL ARTARAK YAYGINLAŞIYOR.

Sason'da 8 yıl önce üç aile ile başlayan ipek böceği yetiştiriciliği, ilçede birçok ailelerin geçim kaynağı haline gelmeye başladı. Devlet tarafından desteklenince şuan 140 ailenin geçimini sağladığı ipek böcekçiliği yetiştiriciliği ilçede her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor.

Sason’a bağlı Karşıyaka ve Dereköy köyünde ipek böceği yetiştiriciliği ile uğraşan vatandaşlar, kozanın veriminden oldukça memnun. Daha önce bölge köylerinde yaşayan vatandaşların tütün ekimi ile uğraştığını ardından da tarım ürünlerine yöneldiklerini belirten Batman Koza Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Zülküf Aktaş, besim evlerinin artırılmasıyla ipek böceği yetiştiriciliğinin tüm kentte yaygınlaştığını söyledi. 

Etiketler: batman sason sason ipek böceği koza kaymakam samet serin mehmet gün
Sende Yorumla...