YENİ KEŞİF; ZOVESER YAYLASI
Yukarı

YENİ KEŞİF; ZOVESER YAYLASI

Az bilinen doğa harikası Zoveser Yaylasını kendi imkanlarıyla açan köylüler, bu muhteşem doğa harikası yer için festival yapmayı planladıklarını belirtti.

YENİ KEŞİF; ZOVESER YAYLASI
Bu içerik 1399 kez okundu.

Sason ilçesi ile Muş il sınırı arasında bunan Zoveser dağına yol açılıyor. 2973 metre rakımlı Mereto dağından sonra 2706 metre yüksekliğiyle bölgenin ikinci yüksek dağı konumunda bulunan Zoveser dağına Sason Kaleyolu köyü Sarıgan mezrasından yol açılmaya başladı.

KÖYLÜLER KENDİ İMKANLARIYLA AÇIYOR

Sarıgan mezrasından Zoveser dağı yaylalarına kadar açılacak yolun 15 kilometre civarı olacağını belirten Kaleyolu Muhtarı Mehmet Reşit Işık, yolun masraflarını köylülerin kendi aralarında karşılayacağını belirtti. Işık, Zoveser merkez Haze ve Gelliyemir yaylalarına yolu açmak için köylülerle oturup ortak karar verdiklerini ve özellikle yaz aylarında hayvancılık ve arıcılık yapacak vatandaşlara büyük katkı sunacak olan yolu açmaya başladıklarını söyledi. Işık, bu anlamda özellikle büyük bir cesaret gösterip yaklaşık 350 bin maliyetli bu yolu açmaya teşebbüs eden köylülere ve yardımseverlere müteşekkir olduklarını söyledi.

BÖLGE İÇİN CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Kaleyolu köyünün Osmanlı döneminde Sason’un merkezi olduğunu belirten köylülerden Ahmet Işık, Zoveser dağına yolun açılmasıyla bu dağın hem yayla turizmi için hem de yaz aylarında gezi ve piknik turizmi için bir cazibe merkezi olacağını belirtti. 10 tür pancar çeşidi, mantar, ışkın(yayla muzu) cağ ve yaklaşık 10 bin hayvanın yazın otladığı bir dağ olan Zoveser dağının özellikle arıcılık için de bölgede arıcıların bundan sonraki merkezi olacağını söyledi. Özellikle Sason’dan Muş iline kadar olan geniş sınırıyla Zoveser dağının geniş bir alana sahip olduğunu belirten Işık, bu yüzden ileriki yıllarda yayla turizmi ve arıcılığın bölgedeki merkezi olacağını söyledi.

 “YOL TAMAMLANINCA YAYLA FESTİVALİ YAPACAĞIZ”

Işık, ödenek olmadığı için özellikle Pandemi nedeniyle devletimizin zor günler geçirdiğini belirten Işık, “bu yüzden köylüler olarak yolu kendimiz açmaya karar verdik, köylüler ve dostlarımızın desteğiyle yolu açmaya başladık. İmkanımız olursa inşallah yolu tamamladıktan sonra Gelliyemir yaylasında bölgede bir ilk olarak yayla festivali yapacağız. Festivalimize de herkesi bekliyoruz.” Dedi.

HER TARAFTA FARKLI BİR ÇİÇEK KOKUSU VAR

Batman’dan Zoveser dağına gezmeye gelen Biyokimya Uzmanı Dr. Özgür İlici, “4 arkadaş Batman’dan Zoveser’e geldik. Her tarafından farklı bir çiçek kokusu olan bir dağa geldik, kar gördük bu mevsimde, farklı çiçek dokusu, köy ürünlerinden kahvaltı, bizim için unutulmaz bir gün oldu. Yazın ortasında Baharın o güzel kokusunu yaşamak isteyenleri ve farklı bir gün geçirmek isteyenleri buraya bekliyoruz.”

“HER ŞEYİYLE HARİKA BİR YER”

Batman’dan gelen Sağlık teknisyeni Erkan Aksoy, buranın her yönüyle harika olduğunu, özellikle yolun açılmasıyla Batman ve çevre illerde sıcaktan bunalanların dinlenme mekanı olacağını söyleyerek, bölgede yaşayan herkesin mutlaka gelip buraları görmesi gerektiğini belirtti.

Batman’dan Zoveser dağına gelen İşadamı Cuma Ancu, “bugün hergün yaşadığımız ortamdan farklı bir ortam yaşayalım dedik. Bu Yüzden Kaleyolu köyüne bağlı Zoveser yaylasına geldik. Burada her yüz metrede farklı bir dokuyla karşılaştık. Gerçekten büyülendik onu itiraf edeyim, inanılmaz keyif aldık.

“DAHA ÖNCE 5 SAATTE TIRMANIYORDUK”

Daha önce 2 sefer Zoveser dağına tırmandığını belirten gazeteci yazar Metin Özmen, “Zoveser dağındaki güzellikleri görmek için Sarıgan mezrasından 5 saat yürüyerek zirveye varıyorduk. Yolun açılmasıyla Zoveser’e gelmek isteyenler daha rahat ve zorlanmadan gelecek. Buralara bahar yeni geliyor, çiçekler yeni açıyor. Her tarafta rengarenk çiçekler, serin bir hava. Özellikle yaz aylarında görülmeye değer” dedi.

Etiketler:
Sende Yorumla...