BİR YANDAN KURAKLIK BİR YANDAN MALİYETLER
Yukarı

BİR YANDAN KURAKLIK BİR YANDAN MALİYETLER

​Girdi maliyetlerinin artması, desteklemelerin yetersizliği, enerji ve su sorunlarının yanı sıra küresel ısınmaya bağlı meteorolojik kuraklık çiftçileri kara-kara düşündürüyor.

BİR YANDAN KURAKLIK BİR YANDAN MALİYETLER
Bu içerik 447 kez okundu.
Advert

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Standart Yağış İndeksi (SPI - Standardized Precipitation Index) Metoduna Göre Türkiye'nin özellikle yılın ikinci yarısında beklenen yağışları alamadığı ve ülkenin önemli bir bölümü olağanüstü ve şiddetli kurak olarak gösterildi. Çiftçilerin elektrik kullanımında sıkıntı çektiğini ifade eden Soysal, üreticilere geç elektrik ulaştığını bu nedenle çiftçilerin zor durumda olduğunu ifade etti. 2013 yıllarında 16 bin TL’ye 40 bin adat fide aldığını, şu an 40 bin fidenin 75 bin TL’ye mal olduğunu dile getiren Soysal, "13 dönümlük bir seramız var. 2013 yılında 16 bin TL’ye 40 bin fidan alıyorduk. Şu anda bir adetini 1 lira 85 kuruşa aldığımızda 75 bin TL rakam ortaya çıkıyor. Bu yıl ilk defa serayı ekmedim. Hesaplama yaptım, gübre, ilaç, mazot, elektrik, işçiliği, naylonu hesapladığımız zaman gerçekten de kurtarmıyor. Ektiğimiz zamanda zarar edeceğimi biliyorum ve bu sene kurmadım.  Bu konuda ciddi adımların atılması desteklerin artırılması gerekiyor" şeklinde konuştu.

MALİYETLER %100 ARTTI

Ziraat Mühendisi Ebubekir Çağlın ise, tarımsal ürün ve ilaçların kontrolsüz bir şekilde yüzde 100 artığını belirterek, çiftçilerin girdi maliyetleri karşısında ezildiğini söyledi. Son zamanların en şiddetli kuraklık dönemi olduğunu anımsatan Çağlın, barajlardaki suların azalmasıyla çiftçilerin su kanallarını sırayla kullandığını aktardı.  Susuzluğun ciddi verim kaybına sebep olacağını vurgulayan Çağlın, "Bu kuraklık döneminde çiftçinin elinden tutulmazsa tarımsal üretimde çok ciddi zararlara sebep olacaktır ve bu doğal olarak ülkemize yansıyacaktır" ifadelerini kullandı. Borç gerekçesiyle çiftçi ve köylerin elektriği kestiğini ifade eden Çağlın, elektrik kesintilerinin çiftçileri ve tarımsal verimi etkilediğini belirtti.

Etiketler:
Sende Yorumla...