EVLİLİKLERDE CİDDİ AZALMA VAR!
Yukarı

EVLİLİKLERDE CİDDİ AZALMA VAR!

Batman’da yılda ortalama 3 bin civarında olan evlilik sayısı 1.700’lere kadar geriledi, evliliklerde ciddi azalma dikkat çekti.

EVLİLİKLERDE CİDDİ AZALMA VAR!
Bu içerik 802 kez okundu.
Advert

Batman’da yılda ortalama 3 bin civarında olan evlilik sayısı 1.700’lere kadar geriledi, evliliklerde ciddi azalma dikkat çekti. 2019 yılında Batman’da 3.150 olan evlilik sayısı pandeminin başladığı 2020 yılında 1.100’e kadar düştü. Ayrıca 2021 yılında normalleşme süreci ile birlikte evliliklerde hareketlilik oldu ancak yine sayı 1.700’ü geçemedi. Önce korona akabinde altın fiyatları ve evlilik masrafının artışı gençlerin evlilik hayallerini suya düşürürken, kuyumcular zaman zaman kiralık altınlarla evliliklere vesile oluyor.

ÖNCE KORONA SONRA MALİYET

Türkiye genelinde yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında alınan önlemler, aşılama çalışmalarının hız kazanmasıyla birlikte gevşetildi. 1 Haziran’da başlayan kademeli normalleşme sürecinde, evlenmek isteyenlere de müjde verildi. Ancak aşırı maliyetler yüzünden insanlar yine evlenemiyor. Evlilik sayısındaki azalma nedeniyle kuyumcularda da bir durgunluk yaşanıyor. Evliliklerde istenen altının maliyeti, ev eşyaları, düğün masrafları, adetlerdeki küçük ancak önlenemeyen harcamalarla bir düğünün maliyetini 200 bin liranın üzerine çıkardı.

Etiketler: evlilik maliyeti evlilikler azaldı gençler evlenemiyor batman evlilik
Sende Yorumla...