“100 İNSANDAN 82’Sİ YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA”
Yukarı

“100 İNSANDAN 82’Sİ YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA”

“100 İNSANDAN 82’Sİ YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA”
Bu içerik 136 kez okundu.
Advert

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Cengiz Zor, Batman’da bir otelde ulusal ve yerel basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında Türkiye’nin eğitim, sağlık ve ekonomi konularına değinen Zor, bunların şu an ülkenin en önemli gündem maddeleri olduğuna işaret etti. Türkiye’de öğrenci sayısının 18 milyon, derslik sayısının ise 732 bin dolaylarında olduğunu aktaran Zor, öğretmen sayısının da bir milyon 112 bin dolaylarında olduğunu, bunların 103 bin tanesinin sözleşmeli öğretmen olduğunu belirtti.

“GENÇLERİMİZİN YURTLARLA İLGİLİ PROBLEMLERİ ÇÖZÜLMÜŞ DEĞİL”

Türkiye’nin kurulduğu günden bugüne bir şeye henüz karar veremediğini ifade eden Zor, “Henüz daha yerli ve milli müfredat oluşturulamadığından dolayı insanımız bir şekilde alacakaranlık kuşağına terk edilmiştir. Yükseköğretimde başladığından dolayı bunun en acı tecrübelerini KYK’da (Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü) yaşamaktayız. Yükseköğretimde 8 milyona yakın bir öğrencimiz var. Bu gençlerimiz gittikleri her yerden barınacak yurtlar, evler aramakta. Evler almış başını gidiyor, kira fiyatları çok yüksek. Yurtta bulamıyorlar, haliyle 752 bin yataklı KYK’da buna bir çözüm üretemiyor. Bu gençlerimizin yurtlarla ilgili problemleri henüz çözülmüş değil” dedi.

“HALEN AMERİKAN EĞİTİM SİSTEMİNE TABİYİZ”

“Halen biz 27 Aralık 1969 tarihli Fulbright Eğitim Sistemine, Amerikan eğitim sistemine tabiyiz” diyen Zor, “Buradan çıkan nesillerse bu topraklara dönük değerlere yabancı gibi kalıyorlar. Gençlerimizin bugün Z kuşağının özellikleri sıralandığı zaman seküler bir yaşam tarzı, bencillik, kendini öne sürme gibi kaideler bugün anketlerde karşımıza çıkmaktadır. Devlet olarak biz bugün nasıl bir nesil yetiştirmemiz gerektiğinin hesabını yapmalıyız” diye konuştu.

“BU GERÇEKTEN BÜYÜK BİR ZULÜM”

Dayatmacı bir anlayışa karşı olduklarını, aşı yapıp yapmamada herkesin özgür olması gerektiğini vurgulayan Zor, şöyle devam etti: “İsteyen insan gitsin aşısını olsun. Ama aşı olmak istemeyen insanlara da zoraki aşı olacaksınız diye bir dayatma yapılmasın diyoruz. Sabahtan buraya geldik. Her 48 saatte bir PCR testi veriyoruz. Büyük bir zulüm bu. Şimdi eğitim-öğretimde, diğer meslek gruplarında 48 saatte bir PCR testine tabi tutulacaklar. Bu gerçekten büyük bir zulüm. Aşı yapmak istemeyenlere dönük bu şekilde bir baskı ve uygulamayı çok da doğru bulmuyoruz” şeklinde iddialarda bulundu. Konuşmasında ülke ekonomisine de değinen Zor, Türkiye’de şu an itibariyle asgari ücretin 2 bin 825, açlık sınırının 2 bin 900 ve yoksulluk sınırının ise 9 bin 500 lira olduğunu söyledi.

“EVE EKMEK GÖTÜREMEYEN BİR BABA NASIL TEBESSÜM EDEBİLSİN”

Türkiye’de memur, işçi kesimi dahil insanların yüzde 82’sinin yoksulluk sınırının altında olduğuna dikkat çeken Zor, sözlerine şöyle devam etti: “Yani 100 insandan 82’si yoksulluk sınırının altında. Bunlardan belirli sabit bir işi olan insanlardan bahsediyorum, 40-45 arası açlık sınırının altında. Böyle bir sosyoekonomik yapıdaki insanlardan siz barış ve huzur bekleyebilir misiniz? Siz insanların tebessümlü bir şekilde güne başlamasını bekleyebilir misiniz? Eve ekmek götüremeyen bir babanın tebessüm etme hakkını ona veriyor musun ki o insan tebessüm edebilsin.” 

Etiketler: Yeniden Refah Partisi cengiz zor yeniden refah partisi batman
Sende Yorumla...