YA KENTSEL DÖNÜŞÜM YA KAT İZNİ
Yukarı

YA KENTSEL DÖNÜŞÜM YA KAT İZNİ

YA KENTSEL DÖNÜŞÜM YA KAT İZNİ
Bu içerik 4219 kez okundu.

Batman’ın en eski mahalleleri arasında yer alan Yeni Mahalle’de vatandaşlar, kentsel dönüşüm veya bina yapımı için kat izninin çıkarılmasını istiyor. Yeni yapılaşmaya izin çıkmaması sebebiyle de mahalleli evlerine 6 yıl önce ana hatları çekilen doğalgazı da bağlayamıyor.

KAT İZNİ YATAY MİMARİYE UYGUN

Geçmişi neredeyse 60 yıla dayanan Yeni Mahalle’de yapıların oturulamaz hale geldiğini belirten Mahalle Muhtarı Ali Fırat, yetkililerden çözüm istedi. Mahalle halkının neredeyse her gün talepte bulunduğunu belirten Ali Fırat, “Yaklaşık 5 bin nüfuslu mahallemizde bin hane bulunuyor. Yapıların % 90’ı 40 yıldan aşkın bir süre önce yapıldı. Evlerin durumu iyice kötüleşti. Mahalleli neredeyse bize her gün talepte bulunarak, ya kentsel dönüşüm yapılmasını ya da kat izninin arttırılmasını istiyor. Kat izni şuan için dükkan ve iki kat olarak izinli, eğer bu izin dükkan ve 4 kat çıkarılırsa müteahhitlerle anlaşma yoluna gidebiliriz. Kaldı ki bu izin çıkarsa, toplamda yükseklik 5 kat olacak ve bu da hükümetimizin ve Sayın Belediye Başkan Vekilimiz Hulusi Şahin’in desteklediği yatay mimariye uygun. Bu nedenle kentsel dönüşüm şartları oluşmasa bile kat izninin çıkarılmasını vatandaşlarımız adına talep ediyorum.”

ANA CADDE ÜZERİNDEKİLERE KAT İZNİ VERİLDİ

Kat izninin mahalle için elzem olduğunu ifade eden Muhtar Fırat, mahalle içerisindeki ana caddeler üzerinde kat artırımının yapıldığını ifade ederek, “Aynı mahallede bazı alanlara izin verildi ama mahallenin büyük bir kısmı için bu izin yok. Bu nedenle haklı olarak bu durumu vatandaşa anlatacak geçerli bir nedenimiz yok. Yetkililerden ricamız bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasıdır” dedi.

MAHALLELİ DOĞALGAZA GEÇEMEDİ

Öte yandan, 6 yıl önce mahalleye çekilen doğalgaz ana hatları da neredeyse kullanılmadı. Çok eski yapılarına doğalgaz çekmek istemeyen mahalle halkı, yeni yapılanmanın başlamasını istiyor. Doğalgaz hattının çekilmesine rağmen halen soba ile ısındıklarını belirten vatandaşlar, “Evlerimiz dökülmek üzere bu nedenle doğalgaz bile çekemiyoruz. Yıllardır kentsel dönüşüm veya kat izni bekliyoruz. Müteahhitler sürekli anlaşma yolu arıyor, ancak sadece iki kat izninin olması bizim de onların da elini kolunu bağlıyor” dediler. 

Etiketler: batman yeni mahalle batman kentsel dönüşüm muhtar ali fırat
Sende Yorumla...