SİSTEMDEN HERKES ŞİKAYETÇİ
Yukarı

SİSTEMDEN HERKES ŞİKAYETÇİ

SİSTEMDEN HERKES ŞİKAYETÇİ
Bu içerik 867 kez okundu.
Advert

Sağlık Bakanlığının merkezi randevu sisteminden randevu alamayanlar, devletin hastanelerinde muayene ve tedavi olamayanlar sistemin değişmesini talep ettiler. Devlet hastanelerin artık normale dönmesi gerektiğini belirten Fırat Doğan, “Diş hastanesi için randevu almak istedim, bana bir aya kadar randevu yoktur dediler. Birkaç defa aramama rağmen randevu alamadım. Bir haftadır çocuğumun ateşi olduğu için hastaneye götürüyorum, enjektörde şurup veriyorlar başka yaptıkları bir şey yok. Devlet hastanelerinde ilgilenen yok. Sıra alamıyoruz. Tedavi olamıyoruz. Hastanelerin eski şartlarına dönmesinin iyi olacağını düşünüyorum. Herkesin özel hastanelere gitmeye imkânı yok. Özel hastaneye gittiğinde fahiş bir fiyat ortaya çıktığı için oraya gidemiyorsun. Yetkililerden sadece hastane konusunda değil bütün sorunlara çözüm bulmalarını istiyoruz.” dedi.

“YETERLİ DOKTOR YOK”

Doktor açığının kapatılıp eksikliklerin giderilmesini istediklerini söyleyen Rıfat İnanç ise şunları söyledi:

“Devlet hastanelerinde yeterli doktor yoktur. Özel hastaneler ise insanı soyuyor. Eşimi Diyarbakır’da özel bir hastaneye götürdüm, 22 gün boyunca gidip gelmem hariç hastane benden 7 bin lira para aldı. Devlet hastanelerinde sıra bulamıyoruz. Sıra almak istediğimizde de bir ay sürüyor. Batman’da olmayan bütün eksik doktorların getirilmesini istiyoruz.”

“ESKİDEN RANDEVU BULAMASAK BİLE HASTANEYE GELİP FİŞ BULABİLİYORDUK”

Batman’da sağlık eksiklerinin çok fazla olduğuna işaret eden Mahsum Ekinci, “Mesela 6 yıldır çocuğumu tedavi için İstanbul’a götürüyorum. Beni buradan Diyarbakır’a, oradan da İstanbul’a gönderiyorlar. Oralarda çok mahcup ve perişan oluyoruz. Oralardaki imkânların buraya da getirilmesini istiyoruz. Batman devlet hastanelerinin eski sisteme girmesini istiyoruz. Şu anda randevu alamıyoruz. Eskiden randevu bulamasak bile hastaneye gelip fiş bulabiliyorduk ama şimdi randevunun dışında fiş alamıyoruz. Randevu almada da çok sıkıntı yaşıyoruz. Yetkililerden bu sorunların giderilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

“İNSAN HASTALIĞINI ERTELEYEMİYOR Kİ”

Yaklaşık bir aydır aramasına rağmen hastaneden bir türlü randevu alamadığını dile getiren Süreyya Halim de şu ifadeleri kullandı: “İnsan hasta olduğu için erken hastaneye gitmek istiyor. Randevu almak için aradığımızda bize 3 gün sonra arayın diyorlar, aradığımızda da istediğimiz bölümün doktoru yok diyorlar. Bizi böyle oyalıyorlar. İnsan hastalığını erteleyemiyor ki. Yetkililerden isteğimiz randevu almak istediğimizde birkaç günde bize randevu vermeleridir.”

“HASTANELERİN NORMALE DÖNMESİNİ, EKSİK DOKTORLARIN TAMAMLANMASINI İSTİYORUZ”

Özel hastanelere mahkûm edildiklerini belirten Mehmet Timurtaş, “Uzun süredir devlet hastanelerinde sıkıntı yaşıyoruz. Hastaneye gittiğimizde bile uzun süre sırada bekledikten sonra seni oraya buraya götürüp getirtiyorlar. Gide gele bir hafta bizi uğraştırdılar. Randevu bulamayınca hastaneye gittiğimizde de bize yardımcı olmuyorlar. Üç gün üst üste aramama rağmen randevu sistemine ulaşamadım. Yetkililerden Batman’a doktor göndermelerini istiyoruz. Burada doktor olsa başka illere gitmek zorunda kalmayız. Özel hastanelere gittiğimizde içeri girer girmez 300 lira gidiyor. Batman’daki hastanelerin normale dönmesini, eksik doktorların tamamlanmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“DOKTORLAR BANA ÖZEL HASTANEYE GİTMEMİ SÖYLÜYORLAR”

Doktor eksiğinin giderilmesini isteyen Veysi Işık, “182 randevu sistemini aradığın zaman uzun süre gün veriyor. Batman’da doktor eksiği çok var. Çocuğum hastadır, bir yıldır bronşitten rahatsızdır. Özel hastaneye götürmeye gücüm olmadığı için 4-5 seferdir Diyarbakır’a götürüyordum, baktım imkânım kalmadı çocuğumu hasta haliyle eve bıraktım. Üç çocuğumda hasta olduğu için okula bile gitmiyorlar. Diyarbakır’daki doktorlar bana özel hastaneye gitmemi söylüyorlar. Çocuklarımı özel hastaneye götürmeye gücüm de yoktur. Dün hastaneye gittim, sırada 100 hastaya iki doktor bakıyordu. Bu nasıl olacak? Bu doktorlar kime bakacak? Buraya gerekli doktorların getirilmesi gerekiyor.” dedi.

“Doktor eksikliği giderilmeli” 

Etiketler: mhrs randevu tepki batman
Sende Yorumla...