BATMANDA İLK… GETAT ÜNİTESİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI
Yukarı

BATMANDA İLK… GETAT ÜNİTESİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI

Batman Eğitim Araştırma Hastanesinde oluşturulan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Ünitesi hacamat ve ozon terapi uygulaması ile hasta kabulüne başladı.

BATMANDA İLK… GETAT ÜNİTESİ HİZMET VERMEYE BAŞLADI
Bu içerik 2097 kez okundu.

‘Geleneksel  ve tamamlayıcı tıp’ fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan  bilgi, beceri ve uygulamaların bütününü oluşturuyor. Hastanede GETAT ünitesinde ilk etapta kupa terapi (hacamat), ozon terapi gibi alternatif tıp uygulama alanlarında hizmet verilecek

RANDEVULAR MHRS VE 182’DEN…

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği ile uygulama yetkisi sadece hekimlere ve kendi alanında uygulama yapmak üzere diş hekimlerine veriliyor. Bu sayede bu hizmetlerin sağlık kurumlarında denetlenebilir sertifikalı hekimler tarafından verilerek usulsüz bir şekilde yapılan (merdiven altı) uygulamaların önüne geçerek halk sağlığının korunması hedefleniyor. İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada “vatandaşlarımız rutin sağlık problemleri için nasıl hastaneye başvuruyorlar ise GETAT uygulamaları için de hastaneye başvurarak sunulan bu hizmetlerden faydalanabileceklerdir. Birçok hastalıkta iyileştirici veya tedavi edici etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmış Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp uygulamaları, farklı kültürlere ait binlerce yıllık tecrübeye dayanıyor. Günümüzde tekrar rağbet görmeye başlayan bu yöntemlerin doktor gözetiminde uygulanması gerekmektedir. GETAT Merkezine başvurmak isteyen vatandaşlarımız, 182’yi arayarak veya MHRS uygulaması üzerinden randevu alabileceklerdir” denildi.

Etiketler: batman eğitim ve araştırma hastanesi batman getat getat ünitesi
Sende Yorumla...