EKMEKSİZ KALABİLİRİZ!
Yukarı

EKMEKSİZ KALABİLİRİZ!

Fırıncılar: Un fiyatları artmaya devam ederse fırınları kapatabilir, üretimi durdurabiliriz

EKMEKSİZ KALABİLİRİZ!
Bu içerik 1532 kez okundu.
Advert

Un çuvalı fiyatının 270 TL’ye kadar yükselmesi ve ekmeğin fiyatının zamlanmaması halinde kepenk kapatmayla karşı karşıya kalacaklarını belirten fırıncı esnafı, un fiyatlarının artmasına karşı ekmek fiyatlarının da paralel olarak artmasını istediklerini ifade etti. Yüksek maliyetler sebebiyle fırınların kısa zaman içerisinde kepenk kapatmaya başlayacaklarını anlatan fırıncı esnafı, üretimin durmaması için yetkililerden acil bir çözüm bulmasını istedi.

“UN FİYATLARI GİBİ EKMEK FİYATLARI DA ARTMALI”

Un fiyatlarının döviz kurunu bile geçtiğini ifade eden fırıncı esnafı Mehmet Temlik, sektörün un, yağ, mayada yaşanan yüksek zamlardan ve artan maliyetlerden dolayı durma noktasına geldiğini kaydetti. 50 kiloluk bir çuval unun fiyatını geçen ay göre 50 lira farkla aldığını aktaran Temlik, “Şu anda 50 kiloluk unun fiyatı 250 lira civarına çıkmış durumda. Un fiyatları arttığı gibi ekmek fiyatlarının da artması lazım. Ekmek pahalandığı zaman millette ekmek alamayacak. Böyle olunca da fırıncılık sektörü durma noktasına gelecektir.” ifadelerini kullandı.

3 LİRALIK EKMEK 5 LİRA OLABİLİR!

Un ve ekmekte kullanılan diğer ürünlerde yaşanan zamların ekmek fiyatlarına da yansıması gerektiğini belirten Temlik, artacak ekmek fiyatları karşısında ise halkın çok mağdur olacağını söyledi.Temlik, şöyle devam etti: “Şu anda 200 gram ekmeği 2 lira üzerinde vermek için uğraşıyoruz ama böyle giderse daha da yükselecektir. Çünkü un fiyatı sabit durmuyor. Aynı zamanda ekmeğin içine giren maya ve diğer maddelerinde fiyatı yüzde 300 arttı. Un fiyatı daha da yükselirse ekmek fiyatının tam olarak ne olacağını bilemiyoruz ama 400 gram ekmek en az 5 lirayı bulabilir. Yetkililer bu zamlara dur demelidir. Yoksa halk perişan olacak.”

“BÖYLE GİDERSE ÇOĞU FIRINCI KAPANACAKTIR”

15 yıldır fırın sektöründe çalıştığını belirten bir diğer fırıncı esnafı Ferdi Çakto, son zamlarla birlikte fırıncıların büyük sıkıntı yaşadığını söyledi. Fırında kullandıkları ürünlerin fiyatlarının bayağı yükseldiğini vurgulayan Çakto, “Ama ekmeğin fiyatı değişmiyor. Bütün emeğimiz boşa gidiyor. Geçen sene 50 kiloluk unun fiyatı 120 lira civarındaydı şu anda ise 270 lira civarında ama ekmeğin fiyatı aynı. Zamlar böyle giderse çoğu fırıncı kazanamayacağından kapatacaktır. Kapatmayanlarda zararına çalışacaktır” ifadelerini kullandı. 

Etiketler:
Sende Yorumla...