BENİM HAYATIM İSE BENİM KARARLARIM OLUR O ZAMAN…
Yukarı
BENİM HAYATIM İSE BENİM KARARLARIM OLUR  O ZAMAN…
GÜLSÜM TEKİN

BENİM HAYATIM İSE BENİM KARARLARIM OLUR O ZAMAN…

Bu içerik 794 kez okundu.

Biz gençlerin gelecek  kaygısını  yaşamamız  biraz  abartılı  değil mi? Çünkü zaten  mesleğimiz belli. İleride  ne  olacağımız , ne  iş yapacağımız ,nereye  gidip ne  giyeceğimiz  hatta kiminle  evleneceğimiz bile  belli. Bunu  kim  yapıyor biliyor  musunuz?

Ailemiz! Gelecek  kaygısını  yaşamamızı  abartı  olarak  belirttim ama  elbette  öyle değil, sadece  küçük  bir  ironi  yaptım. Aslında  her  erkeğin  mesleği  çoktan  belli: Baba mesleği. Tabii istisnalarda var ama  çoğu baba  mesleği. Klasik sorularımızdan bir tanesi de küçük  çocuklara sorduğumuz ’’ büyüdüğünde  ne olmak  istiyorsun?’’sorusu ve  onlarında  yine  klasik  olan ; doktor,öğretmen, mühendis cevabı. Oysaki  binlerce  meslek  var  iken  neden sadece  bunlar söyleniyor?

Bu  çocuklar  büyüdüğünde  bazılarının  meslek  seçimi  değişiyor;oyuncu, şarkıcı, ressam ya da futbolcu  gibi.Ama  aileler bu  seçim  hakkını  bile kendilerinde  görüyorlar sanki  onlar bu  mesleklerde  çalışacaklarmış  gibi. Baba  esnaf  ise çocuğu  küçük yaştan  beri  iş  yerine  götürür  ,öğretir ve  büyüdüğü  zaman oraya  mahkum  eder. Tabii  kendi  isteğiyle  yapan  gençlere lafım yok. Yanlış anlaşılmak da istemem çünkü  çocuklarının seçimlerine  saygı duyanlar da var, belirtmeden  geçmeyelim. Baba  erkek  çocuğa  küçük  yaştan  itibaren araba  kullanmasını  öğretir , ileride lazım  olunca kullanabilsin diye.

Burada yapılan erkek- kız  farkını anlatmıyorum  çünkü o bambaşka bir konu. Demek  istediğim baba  çocuğun  kendisine  benzemesini  ister. Oysaki  her kızın da hakkı araba  kullanmasını  bilmek tıpkı  herkes gibi. Ve  elbette  annelerimizde  başröldedir. Oğlunun  sevdiği  bir  kadın  ile  değil de kendi  seçtiği , beğendiği ve kendi tabiriyle  hanım hanımcık bir  kadınla  evlenmesini  ister.Sanki  annelerimiz çocuklarının  evleneceği  kişi ile bir ömür  yaşayacakmış  gibi. Ve  tabii ki kadınlarımızın  mesleğide beli hemde  annelerimiz  tarafından: Ev hanımı. Elbette  ev  hanımı  olmak güzeldir  ama bunu yapmak istemeyıp de mecbur  kalan  kadınlar  var. Hayalinde  çalışmak, kariyer yapmak  var iken yemek yendikten sonra mısafirlere  sunulacak tatlıyı  düşünmek  zorunda olan  kadınlarımız var.

Meslekler  öğretmenlikten  ya  da  başka resmi  bir  meslekten  ibaret  değildir. Dansçı  olmak da ya da kendi  açtığı  mağazanın  sahibi olmak da  meslektir. Tabii dansçılığı  ya da sporculuğu, kuaförlüğü  veya  bunlara  benzer başka  meslekleri sevmeyenler  için  bunlar gereksiz  ve  amaçsız gelebilir. Biz  gençler  ailelerimize göre  birer  oyun  hamuruyuz. Onlar  bize  istedikleri  şekli verebilirler. Giyimimize, hobilerimize, hayallerimize, seçtiğimiz  mesleğe , düşünce  şeklimize  karışabilirler.

Neden mi ? çünkü  hayır  demeyerek biz buna  izin veriyoruz. Aslında  bu  kelimeyi  kullanmak çok  basit yani bu kelimeyi  kullanaman için cesaret  ya da başka  bir şey gerekmez sadece  istemediğin  için  kullanırsın ‘’HAYIR’’.Hayat  bu kadar  kısa  iken   neden istemediğimiz  bir  hayatı  yaşayalım ki? Onlar  zaten  kendi  hayatlarını  yaşıyor ve kendi  seçimlerinin kararlarınını  veriyorlar. Neden bizim  yaşacağimız hayata da onlar  karar  veriyorlar?

Onların  iki  hayatı  olmadığına  göre  iki  yaşamın hayatınada karar  veremezler sadece kendi  hayatlarından  sorumludurlar. Bizler  birer  oyun  hamuru olmayalım. Bireyler  yetişkin  olduktan  sonra kendi  kararlarını kendileri  vermelidir ama elbette ailelerimizin  iyiliğimiz  için  söyledikleri düşünce  ve  önerilerini  dikkate almalıyız. Ve yapmamız  gereken  samimi ve yumuşak  bir  üslup ile yaşamak  istediğimiz  hayatı  anlatmak.Yürüyeceğimiz yolu bilmeliler eğer bilirler ise  tümsekleri ve  yokuşları  anlatırlar. Kendi hayatımızı yaşamak dileğiyle…

 

Sende Yorumla...