SEVEK ÇEŞMESİ NE TARAFTA?
Yukarı
SEVEK ÇEŞMESİ NE TARAFTA?
MURAT EZGİN

SEVEK ÇEŞMESİ NE TARAFTA?

Bu içerik 985 kez okundu.

Ramazan ayı öncesinde derin bir nefes almak için günübirlik olarak Sason İlçesindeki ‘Sevek Çeşmesi’ni tercih ettim. Turizme kazandırılması için yapılan çalışmaları canlı gözle görmek için özellikle gitmek istedim.

Bir saatlik yolculuğun ardından Karadeniz’i andıran harika görüntüsü, asırlık çınar ağaçları ve gürül gürül akan suyu terapi niteliğindeydi. Sason Kaymakamlığının Dicle Kalkınma Ajansı’yla (DİKA) birlikteliğiyle yaptığı ve turizme kazandırılması için büyük önem taşıyan çalışmaların da, gayet güzel olduğunu söyleyebilirim. Emeği geçenlere de teşekkür ederim.

Soğuk havadan dolayı çok detaylı inceleyemesem de beni sinirlendiren, hatta giden herkesi sinirlendiren, çok basit ama en büyük sorunu yazmak için klavyenin başına geçtim.

Sorun başlıktan da anlaşılacağı üzere “Sevek Çeşmesi ne tarafta” sorusu üzerine…

Çalışmalar yapılmadan önce Sevek’i bir kere görmüş, birçok sorun olduğu için üzülmüş ve bugün turizme kazandırılma çalışmalarına en çok sevinenlerden biriyim. Kriz haline gelen basit ama büyük eksikliğin neden yapılmamış veya nasıl unutulduğu sorusu da kemirdi beni…

Manzarayı, çilek bahçelerini izleye izleye Sason ilçesine giriş yaptıktan sonra Sevek Çeşmesinin yerini tam olarak bilmediğim için vatandaşlara sormaya başladım, ‘Sevek Çeşmesi ne tarafta?’ diye. En az 5 kişiye sormak durumunda kaldım. “Meydana çık, sola dön, marketin yolundan devam et, anayolu bırakma, şu tepeyi geç, düğün salonunun oradan dön” diye diye başım döndü.

Sonra bir anda kendimi bir vatandaşın bahçesine çıkan bir yolda buldum. Oradan çıkarken ev sahiplerinden olduğunu öğrendim küçük bir kız çocuğuna sordum, yeniden tarif etti. Tam çıkarken evlerinin yoluna girdiğim için özür dilerken, “Önemli değil abi, her gün birileri muhakkak yanlışlıkla giriyor” dedi.

Karşılıklı tebessümden sonra ayrıldım ve sonunda doğru yolu buldum. İşte tam burada hepinizin kafasındaki sorayım cevap vereyim. Evet, yolu gösteren bir tek tabela bile yoktu. Vatandaşlara sora sora, engebeli yolları aşa aşa, rahat nefes alayım dediğim yere ulaşana kadar bir hayli sinirli bir adama dönüştüm maalesef…

Turizme kazandırılması adına yapılan çalışmalar sadece Sason halkına yapılmadı diye düşünüyorum. Cevap, “Hayır efendim, biz yerli hatta yabancı turistleri bile hedefledik” diyorsanız, kusura bakmayın ama biz Batmanlılar bile yolu bulamıyoruz ve siz, hepimize ilçeyi tanıyormuşuz gibi davranmışsınız.

Sözü çok daha fazla uzatmadan, yetkililerin çok hızlı bir şekilde Sason’un girişinden Sevek’in girişine kadar yönlendirme levhaları yapmalarını istiyoruz.

Ayrıca en önemli nokta, tanıtımı için çok iyi çalışmalar yapılmalı. Bu konuda Batman Valiliğiyle ortak bir çalışma yapılabilir. Çünkü azımsanmayacak sayıda Batmanlı bile halen Sevek Çeşmesi’ni bilmiyor.

Kaymakamlık, Batman ve bölgedeki tur şirketleriyle görüşerek günübirlik dahi olsa Sason’un güzelliklerini anlatmaya ve insanları çekmeye çalışmalıdır. Bu durum Sevek’in sil baştan yapılmasından bile çok çok daha önemli ve bu konuda adeta fikirler birbiriyle yarıştırılmalıdır.

Ancak konumuz bugün tabela eksikliğiyse, bu iş zor…

 

 

Sende Yorumla...