KEŞFEDELİM
Yukarı
KEŞFEDELİM
GÜLSÜM TEKİN

KEŞFEDELİM

Bu içerik 352 kez okundu.

Yeni  bir  ışık  yeni  bir  sohbet.

Bazı  şeylerin  vakti geldi  de  geçiyor fakat  biz  hala  yerimizde  sayıyoruz. Öncelik  olarak  kendimizi ve  sonra  onlarca  şeyi  keşfetmemiz  gerekirken   neden  hala  telefonlar  elimizden  düşmüyor?

Sanal  alem  bize  ne  gibi  bir  katkıda  bulunuyor?

Şu  hayal  dünyamızdan  çıkıp  gerçeklerle  tanışmamızın vakti  geldi  diye  düşünüyorum. Artık kendimizin  ve  toplumun  yararına  bir  şeyler  yapmalıyız, ama  öncelikle  bazı  engelleri  aşalım. Mesela  telefonu …

En büyük  hatamız  bile isteye teknolojinin  kölesi  olmayı  istemek. İnternetin esiri  olmayı  biz  istedik. Zihnimize  internetsiz,telefonsuz ve  sosyal medya  ağları  olmadan  yaşayamayacağımızın  sinyallerini verdik. Zırt pırt  fotoğraf  çekinmekten  sıkılmadık mı gerçekten? Yediğimiz  içtiğimiz şeyleri  paylaşmaktan  vazgeçmeliyiz. Çünkü  emin  olun ki  o paylaştığınız  çayı kahveyi   hemen  hemen  herkes  içiyor. Artık  lüzumsuz  hareketleri  sergilemekten  vazgeçelim. Lütfen  çoğu  şeyden  vazgeçip keşfe  başlayalım. Kendimizi  keşfedelim  derken  illa  içimizden  bir  sporcu  veyahut  bir  edebiyatçı  çıkmasına  gerek yok.  Sokakta  çalışan  emekçi  bir  çocuğa  yardım  etmekte , bir  hayvana  mama  almakta , eksikleri olan  bir  insanın  ihtiyaçlarını  karşılamakta  keşiftir. Yani  insaniyetimizi  tekrardan  bulmak başlıca  bir  keşiftir. Küçük  küçük adımlarla  büyük  hedeflere  ulaşalım  yeter ki   teknolojinin esiri  olmaktan  kurtulalım. Teknolojiye  bağımlı  olmayı nasıl  seçtiysek teknolojiden  bağımsız  olmayı deneyebiliriz. Yapacak bir şey  bulamıyorsanız  felsefeden başlayın  mesela  ya  da ilimden. Nerden  geldiğinizi  ve  nereye  gideceğinizi  araştırın. Farklı  müzikleri  ve farklı  kitapları  bulun. Yeter ki teknolojinin  bağımlılığından  kurtulalım. Hem kendimizi  hem  çocukları  kurtaralım. Çocukların  yavaş  yavaş  bilinçsizleştiklerini , körleşmelerini  fark etmiyor musunuz? Çocuklara  bir öğün  yemek  vermek için  bin  video izletmeniz yetmiyormuş  gibi  sessiz  kalıp yaramazlık yapmasınlar diye  ellerine  birer  tablet  tutuşturuyorsunuz. Onları  ne  zaman  boyama defteri, masal kitabı ve  oyuncaklarla tanıştırmayı  düşünüyorsunuz? Onlar sizin yüzünüzden  kendilerini  keşfedemeyecekler. Neden mi? Çünkü ebeveynleri çocuklarına  teknolojiye  esir  olmayı  öğretti. Unutmayın  bisikletteki ön  teker nereye  giderse  arka  teker  de oraya  gider ve  burada  ön teker  siz, arka teker de çocuklarınız  oluyor. Çocuklar  anne  ve babanın  sözünü  sadece  dinlerler ,uygulamazlar çünkü  onları taklit ederler. Spora  yönelin onlar da yönelsin, okuyun ki  onlar da okumayı  hiç bırakmasınlar. Keşfetmemiz  gereken  birçok şey var. O halde hadi  telefonları bir kenara  bırakalım. Biraz  yürüyelim ya da bisiklet  sürelim.Bahar geldi  çiçekleri  ziyaret  edelim. Öğrenecek, keşfedecek çok  şey  var daha  fazla  zaman kaybetmeden hemen  başlayalım. İster kırlardan ister  kitaplardan istersen de dünyadan  başlayabilirisin. Yeter ki teknolojinin esiri olmayalım.

Sende Yorumla...