BATMAN NE KADAR SAHİPLİ?
Yukarı
BATMAN NE KADAR SAHİPLİ?
GÜLSÜM TEKİN

BATMAN NE KADAR SAHİPLİ?

Bu içerik 324 kez okundu.

Sevgili okurlarım bugün hep beraber Batman’ın eksikliklerine bir göz atalım.

Hangi eksikten başlayacağız dediğinizi duyar gibiyim ve haklı olduğunuzu biliyorum.

Başlıyoruz… Bitmeyen yol çalışmaları, araçları ve yayaları mağdur etmiş durumda. Şehrin yenilenmesi ve daha iyi bir görünüme sahip olması için elbette çalışmalar yapılır fakat böyle düzensiz biçimde değil. Ya kullanmamız için belirli bir yer ayırmaları gerek ya da çalışmaları biraz daha hızlandırmaları gerek yoksa bu çalışmalar kazalara sebep olacaktır. En önemli nokta da şu ki ortaya çıkan tozlar şehrin her bir yanını tesir etmiş vaziyette. Sulama işlemi sistematik bir şekilde işlenmesi gerek aksi takdirde bu tozlar sağlığın bozulmasına neden olabilir.

İkinci sorunumuz ise insan neslini devam ettiren en önemli olan temel ihtiyacımız su. Sular, haber verilmeksizin her gün kesilmekte. Özellikle yaz ayında, en ihtiyaçlı mevsimde sıcaklık 40C altına düşmüyorken sular nasıl bu kadar sık kesilebiliyor? Bu durum köylerde daha fazla görülüyor ve sadece su kesintisi değil, bunun yanında elektrik kesintisi de oluyor. Peki bu kesintinin, mağdurluğunun sebebi ne ? Sonuç itibariyle teknoloji gelişti , imkanlar çoğaldı ve haliyle eski çağda değiliz.

Üçüncü sorunumuz memleketimizin bakımsızlığı. Çoğu parkta bulunan ağaçlar ve yeşil alanlar gerekli bakımlar yapılmayıp sulanmıyor. Ağaçlar öylece kuruyup gidiyor. Yeşil alanları arttırmak gerekirken neden var olanı yok etmeye çalışıyoruz anlamış değilim. Mesela kıra dağı mesire alanına baktığımız zaman kurumuş ottan başka bir şey görmüyoruz. İnsanlar keyfince piknik yapamıyor ve alan, en küçük kıvılcımda yanma riski taşıyor.

Ama diğer tarafa, yani dört mevsim bahar alanına baktığımız zaman her yer çimenlik ve bakımlı aradaki fark ne? Neden belediyeye ait olan yer bakımlı ve hijyenik değil ? Dördüncü sorunumuz da ev fiyatları. İnsanlar bir evi ne kiralayabiliyor ne de satın alabiliyor. Çünkü fiyatlar uçuk durumda sanırım Batman’da göremediğimiz bir deniz manzarası var. İnsanlar bu fiyatlardan dolayı sıkıntı çekiyor, asgari ücretle ev derdi içerisine girip aç kalıyor. Peki bunlar kimin umrunda? Kim çözüm bulmaya çalışıyor? Sonraki sorunumuza yani hastalandığımızda randevu alamadığımız soruna geçelim.

Randevu almak için bir aya yakın beklemek gerek çünkü randevu yok, alamıyoruz. Bu demek oluyor ki bu bir aylık süreçte kendi doktorumuz oluyoruz. Eğer yapılan bu koca hastanelerde yeterli sayıda doktor bulunsaydı o zaman daha hızlı randevu alabilirdik. Fakat gelin görün ki hastanede stajyerler ve temizlik personelleri dışında pek fazla bir şey görülmüyor. Ve bunlar gibi birçok sorun daha…Ama şimdi sorunları bir tarafa bırakıp çözüme odaklı olmamız gerek. Güzel bir şehir için sorunlar giderilip eksikler tamamlanmalı. Yaşanılabilir bir şehir için düzenli bir sistemde biz halka önemli bir görev düşüyor. Daha tahammüllü ve düşünceli davranarak, çevreyi temiz tutup kirletmeyerek, hayvanları düşünüp yemek ve su kaplarını dolu tutarak, yaya isek araç kullanan kişiye- araç kullanan kişi isek- yayaya mütevazili davranarak , bir yerde çalışan ihtiyacı var ise iş ilanına ‘’deneyimli kişi’’ yazmayarak şehrimizi saygı çerçevesinde ve örnek olabilecek bir şekilde geliştirebiliriz. O zaman güzel bir şehir için başlayalım çalışmalara.

 

Sende Yorumla...