BATMAN’DA VAKA SAYILARI NE ZAMAN DÜŞECEK?
Yukarı
BATMAN’DA VAKA SAYILARI NE ZAMAN DÜŞECEK?
MURAT EZGİN

BATMAN’DA VAKA SAYILARI NE ZAMAN DÜŞECEK?

Bu içerik 829 kez okundu.

Batman halkı olarak şuan adeta bir korku filminin içerisindeyiz, aradaki tek fark bu filmin gerçek olması…

Kurban bayramından sonra durdurulamayan koronavirüs vakaları her geçen gün artarken,  yaşamını yitirenlerin sayısı da adeta kenti yasa boğuyor. Özellikle son zamanlarda maalesef her gün 5-6 yurttaşımız hayatını kaybediyor.

Bu durumun ne denli acı olduğunu bilmek için sadece şunu düşünmek gerekiyor; bu insanlar bizim annemiz, babamız, ağabeyimiz, kardeşimiz veya ablamız da olabilirdi, kaldı ki kaybedenler için öyle…

O yüzden vefatları her ne kadar sayı ile telaffuz etsek de, bu çok çok ağır bir durum. Hepimizin buna göre, hem aşı olmak için hem de maske, mesafe ve hijyen kuralarına eksiksiz riayet etmesi gerekir.

Tabloyu iyiden iyiye açmakta istemiyorum, çünkü hepimiz gerek gazetelerden gerek de televizyonlardan gerçek olan bu korku filmini her gün yaşıyoruz.

Peki bu kabus, bir nebze olsun ilimizde ne zaman düşecek. Hepimizin aklındaki tek soru bu…

Benim bu konuda uzmanlardan edindiğim bilgilere göre, Batman henüz pik noktasına ulaşmış değil. Günlük vakaların 800-850 ile hesaplandığı Batman’da artış maalesef 10-15 gün daha sürecek.

Yaklaşık iki haftanın ardından kısa bir süre aynı bantta devam etmesi beklenilen vaka sayıları, akabinde düşüşe geçecek. Bu da yaklaşık 1,5 aylık zaman dilimini alabilir.

Anladığımız kadarıyla sonbahar aylarıyla birlikte, bir nebze olsun nefes alacağız ve ölümlü vakalarımızda düşüş gözlemlenebilecek.

Tabi bunların hepsi uzmanların yaptıkları hesaplar. Biz bunların üstüne, “Aaa madem böyle aşı olmayalım, tedbirleri daha da elden bırakalım” dersek, hesapları alt-üst ederiz.

Klişe olacak ama doğru söze ne nedir; Halkın üstünde bir güç yoktur, halk ne zaman müdahale etmek isterse her şey o zaman düzelir, bu lanet olası korona olsa bile…

 

 

 

Sende Yorumla...