HAMDOLSUN Kİ HUSUMETE DÖNÜŞMEDEN BARIŞLA TAÇLANDI
Yukarı
Advert
HAMDOLSUN Kİ HUSUMETE DÖNÜŞMEDEN BARIŞLA TAÇLANDI
Öğr. Gör. Selman Tür

HAMDOLSUN Kİ HUSUMETE DÖNÜŞMEDEN BARIŞLA TAÇLANDI

Bu içerik 376 kez okundu.

Hz. Mevlana’nın dediği gibi “Dünle beraber gitti cancağızım; Ne kadar söz varsa düne ait, Şimdi yeni şeyler söylemek lazım.”

Konuyu yeniden deşmek, irdelemek kimseye bir şey katmayacaktır ancak Beşiri İlçesi Yontukyazı köyünde Kurban Bayramının birinci gününde 7 ailenin karıştığı kavga ve akabinde yaşananlar herkesin malumu;

5’i ağır 54 yaralı…

Hamdolsun ki yaşananlar husumete dönüşmeden barışla taçlandı.

Ve yine hamdolsun ki onlarca yıldır bayram havasının estiği, barış ve kardeşlik rüzgarlarının estiği Yontukyazı köyünde yeniden bayram havası esmeye başladı, üstelik herşeye inat, kenarda, kıyıda oturup ellerini zevkle ovuşturanlara rağmen...

Bu barış nasıl mı sağlandı?..

Her ne kadar bir kesim sahiplendiyse de gelin birlikte biraz da sürece bakalım, bakalım ki, kıyıda kenarda oturup ellerini zevkle ovuşturanlar nemalanmasın.

Talihsiz olayın yaşandığı ilk günden itibaren olayın barış ile taçlandırılması için başta Beşiri Kaymakamı Mahmut Şener, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Adem Taşkın, kentin kanaat önderlerinden Molla Alameddin Konak, Molla Maşuk Konak, Molla Süleyman Ekinci, Alikan Aşireti'nin 38 köy ve mezrasından gelen kanaat önderleri, süreci ilmek ilmek işleyerek taraflar arasında diyalog yolunu açtı.

Günler süren görüşmelerin ardından taraflar arasında gerçekleştirilen görüşmelerin ardından yeniden barış tesis edildi

Yaşanan tatsız olayların bir daha yaşanmaması için taraflar törene onlarca alim ile birlikte katılan Molla Alameddin ve Molla Süleyman’ın kaldırdığı Allah’ın kelamının altından geçerek tokalaştı ve yeniden barış, kardeşlik rüzgarlarının esmesine vesile oldu.

İl Jandarma Komutanı Sayın Taşkın ve İslam alimi Molla Alameddin yaptığı konuşma herkesin kulağına küpe olması gereken birer konuşma yaptılar.

Vallahi kimseyi tanıdığım yok İl Jandarma Komutanı Sayın Taşkın ile henüz tanışmışlığım bile yok ama derler ya “Sezar’ın hakkını Sezar’a teslim etmek lazım”

Sayın komutan devletin 90’lardaki o ceberrut yüzünün yerinde yeller estiğini gösteren müthiş bir çabanın içerisinde giriyor.

O yüzden takdire şayan o çabaları dile getirmek de boynumuzun borcudur.

Sayın Taşkın bundan 21 yıl önce Beşiri ilçesinde görev yaptığı için aradan uzun zaman geçmesine rağmen hala bir aidiyet duygusu taşıması ve “Benim aşiretim var. İl Jandarma Komutanı olmamın yanı sıra 21 yıl önce buradan ayrılmış bir Alikan aşiretinin üyesi olarak kendimi görüyorum. Bayram’ın birinci günü belki en çok üzülen kişilerden biri ben oldum. Bugünse bu birlik ve beraberliği görünce emin olun en çok mutlu olanlardan biri de yine ben oldum. Allah rızası için bugünden sonra herkes torununun elinde tutsun dedesinin, dayısının yanına götürsün. Biz bu şekilde mutlu olacağız. Bu birlik beraberliğimizle, barışımızla tüm Türkiye’ye örnek olalım” diye içinden geldiği gibi samimi bir şekilde duygularını ifade ediyor.

Öte yandan sözü alan Molla Alameddin ise, aşiretçilik ise Allah’ın aşireti hepimize yeter, İslam’ın aşireti hepimize yeter” diyerek birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan müthiş bir konuşma yapıyor.

Derken olay tatlıya bağlanıyor ve Yontukyazı Köyü’nde yeniden kardeşlik iklimi hakim oluyor.

Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim kılsız, kardeşliğimize zeval vermesin, fırsatçılara da meydan vermezin inşallah.

Kalın sağlıcakla…

Sende Yorumla...